Spin doctoring

Spin doctoring lze přeložit jako překrucování informací, nebo odvádění pozornosti. Jedná se o jednu z nekalých metod užívaných v PR a marketingu. V podstatě se jedná o formu ideologické propagandy.

Odvádění pozornosti

Jednou z metod spin doctoring je odvádění pozornosti pomocí fiktivních, nebo méně podstatných událostí. Názorný příklad této neetické PR aktivity je film Vrtěti psem

Doublespeak

Termín pochází z Orwelovi knihy 1948. Mluvčí se často hájí etickými tématy, ale přesto vykonává pravý opak. Boj proti korupci tak funguje jako kamufláž pro krytí korupčních aktivit, ohánění pravdou slouží k zamaskování lži. Doublespeak tedy počítá s relativitou slov. Příklad doublespeak je třeba i "dostavba JE Temelín", přestože JE Temelín již je dostavěný (splňuje svoji funkci bez omezení). Pravdivý termín v tomto případě je "rozšiřování JE Temelín". Úspěšnost doublespeak je vysoká, protože v naší společnosti není obvyklé řešit významy slov.

Pomocí striktní udržování vhodné terminologie lze názorové oponenty výrazně znevýhodnit, zejména pokud terminologii začnou používat i média. Ve prospěch spin doctoringu hraje i důraz na rychlost přinášených informací. Tlak na stále rychlejší informovaní způsobuje povrchnost zpravodajství. Přesto stále existují ještě investigativní novináři, kteří se zabývají hlubší analýzou informací a metody spin doctoringu odhalí, což pak převezmou i mainstreamová média.

Spin doctoring není jen otázkou tradičních médií, ale setkáme se s ním i u správců sociálních sítí.