Nástroje pro SEO a linkbuilding

Analýzy webových stránek nám výrazně usnadňují různé SEO nástroje. Některé webové "SEO nástroje" jsou zcela neužitečné a podvodné, zatímco jiné jsou hodnotné, seriózní a jsou využívány SEO konzultanty a zkušenými webmastery. V tomto článku vás seznámím se SEO nástroji, které vám mohou pomoci při práci na optimalizaci vašich stránek.

Online nástroje

Google Webmasters - pomocí této služby komunikuje Google s webmastery. Jsou zde informace o návštěvách robota , zaindexované odkazy, přerušené odkazy, relevantní klíčová slova i s průměrnou pozicí a další zajímavé informace. Také sem zasílá Google varování, zprávy o penalizaci, či banu, nebo oznámení o chybách v procházení. Jedná se tedy o důležitý komunikační kanál. Bing Webmasters - stejně jako Google, tak i Microsoft má pro svůj Bing rozhraní pro komunikaci s webmastery. To má smysl v případě zahraničních projektů v anglickém jazyce. V případě češtiny a českého trhu můžeme Bing opomenout. Vyhledávače také poskytují nástroje pro správu PPC reklam a odhad provozu klíčových slov. Tomuto tématu jsem se věnoval v samostatném článku. Dalším užitečným nástrojem od Google je Nástroj na testování strukturovaných dat. Ten vám umožní zobrazit struktrurovaná data na konkrétní URL, či v souboru. Strukturovaná data využijete pro ladění vzhledu výsledku vyhledávání.

Správa odkazů a měření pozic v SERP

CollabimCollabim je nástroj umožňující správu odkazového portfolia s funkcí ověřování funkčnostni odkazů. Dále monitoruje pozice ve vyhledávačích. Data jdou snadno vyexportovat. Součást Collabimu je i nástroj na návrh tématických webů, jako výpomoc při budování odkazového portfólia. Zdarma lze použít k sledování pouze jednoho webu.

SEMORSEMOR.cz nástroj pro monitoring pozic klíčových slov ve vyhledávačích. Zobrazuje přirozené i placené výsledky. Platba měsíčním paušálem, nebo za každé změřené klíčové slovo.


SERPO.czSERPO.cz nástroj na sledování konkurence. Používá data o výsledcích v SERP z Collabimu. Srovnává pozice na placené i přirozené výsledky vyhledávání.


Marketing Miner'Marketing Miner komplexní nástroj pro analýzu klíčových slov, domény, odkazů a produktů.


SEO nástrojeSEO nástroje je skupina několika základních SEO nástrojů, které zajišťují měření pozic ve vyhledávání, kontrolu zpětných odkazů, četnost a rozložení klíčových slov a další užitečné nástroje. Koncepci webu narušuje SEO analýza, která bez odborného komentáře je víceméně zavádějící.


Obsahová analýza

Voyant ToolsVoyant Tools je velmi efektní nástroj na obsahovou analýzu webových stránek a textových dokumentů. Zobrazuje podrobné informace o klíčových slovech, jejich rozložení v textu i kontextu, v jakém jsou použitá. Snadné střídání analyzovaných slov umožňují tagy.


Analýzy odkazového portfolia

Majestic SEO Majestic SEO - oblíbená online služba pro analýzu odkazového portfólia. Nástroj umožňuje analyzovat i konkurenční weby a srovnávat jejich odkazové profily. Také vám vyhledá webové adresy na stejné IP adrese, nebo zobrazí vývoj a rozptyl odkazů na analyzovanou doménu.

Ahrefs Site ExplorerAhrefs Site Explorer - šikovný nástroj na analýzu odkazového portfólia. Výsledkem jsou pěkné grafy, ale i konkrétní informace o použitých anchorech, doménách, IP adresách a typu odkazu. V placené verzi nechybí ani URL nalezeného odkazu.

SEOMozSEOMoz poskytuje širší balíček placených služeb pro správu SEO a sociálních sítí. SEO konzultanti ocení zejména projekt Open Site Explorer. Jedná se o online nástroj na analýzu odkazového portfólia. Výhodou Open Site Explorer je zobrazování redirect 301. Snadno se tak dovíte i přesměrované odkazy a domény. SEOMoz dále měří pozice v SERP pro monitorovaná klíčová slova.

Optimalizace rychlosti webu

Pingdom ToolsPingdom Tools je online nástroj na měření a optimalizaci rychlosti načítání webových stránek. Nástroj zobrazuje velikost jednotlivých souborů i čas za který byly stažené. Test je prováděn na jednom ze tří zahraničních serverů. Dále zde najdete nástroj na kontrolu DNS záznamů, nebo možnost web pingnout, či zobrazit trasu mezi vaším počítačem a webovým serverem (traceroute).

GTmetrixGTmetrix stáhne si vaše webové stránky, změřit dobu načítání stahování jednotlivých souborů. Následně vypíše doporučení, pro zrychlení výkonu webu.

Analýza zdrojového kódu

W3C validátor zdrojového kódu - nástroj, který zanalyzuje zdrojový kód stránky srovná se standarty pro danou definici jazyka. Pokud bude v zápisu chyba, tak ji validátor vykáže ve výsledcích měření včetně konkrétního řádku v kódu. Na stejné doméně najdete i Link Checker, který může dát představu o množství přerušených odkazů a přesměrování, ale v praxi se více využívají desktopové aplikace, které umožnují lepší práci se získanými daty.

Doplňky prohlížeče

SEO Doctor je praktický doplněk do Firefoxu a Chrome. Díky tomuto doplňku se snadno dozvíte, jako je na webu h1, h2, descriptions, počet odkazů, page rank flow, čas načítání a další údaje. SEO doctor využívá tři barvy vlaječek: červenou, žlutou a zelenou. Význam je stejný jako na semaforu. Snadno tak poznáte, jak je na tom konkrétní URL se SEO on page faktory.

Desktopové aplikace

SERPSCOPE je program v Javě. Můžete si ho napojit i na MySQL databázi. Umí měřit pozice na klíčové slovo na Google (různé země). Umí geolokalizaci a využívat proxy, pro obcházení antirobotické ochrany od Google. Software je dostupný zdarma pod MIT licencí.

Xenu je nástroj scanující odkazy na zadané doméně. Sbírá informace o funkčnosti, typu souboru, title, URL a případné chyby serveru. Odkazy lze vyexportovat do txt, nebo csv. Xenu také zobrazí report v HTML.

Web CEO spolehlivý a kvalitní nástroj pro SEO administrátory a konzultanty. Zajištuje měření pozic ve vysledcích vyhledávání ve vyhledávačích v různých zemích světa. Nechybí ani možnosti správy odkazového portfólia, návrhy a analýza klíčových slov a další nástroje na audit webových stránek.

Sitemap Generator - jednoduše ovladatelný nástroj na vytváření sitemap různého typu. Generátor umožnuje uložit nascanovanou mapu webu jako .xml, .txt i .html. Načítá i robots.txt, které lze editovat. Užitečný pro weby, kde se dělají mapy jen občas ( tzn. obsah se často nemění). Pro weby, kde je neustálý přísun obsahu budete potřebovat script.

LinkChecker - užitečný open source software pro kontrolu přerušených odkazů na webu. Všechny odkazy včetně jejich stavu, anchoru a title cílové stránky lze vyexportovat do html, txt, csv a xml. Práce je snadná a intiutivní.

HTTrack využijete při vytváření kopie webu před rekonstrukcí. Kopie vám může v budoucnu pomoci odhalit ztracené texty a informace. Vytvářet HTML kopie si můžete u několika webů najednou.

Seznamte se i s nástroji pro monitoring a analýzu sociálních sítí, které jsem rozebíral taktéž v samostatném článku.


Vyzkoušej nás

Nechejte nás hlídat a kontrolovat váš projekt.

a připoj se k 866 projektům